Fotogalerie

Aktuality

15.04.15, 06:50
Chata Jitřenka nabízí své...
08.03.15, 17:29

PĚŠÍ TÚRY V OKOLÍ ZDOBNICE

 

1. K magickým místům – 11,7 km, zkrácená verze 5,7 km

      Od chaty Jitřenka jdeme po silnici do centra vesnice. Po 100 m narazíme na žlutou turistickou značku, která vede na hřeben Orlických hor. Odbočíme po ní doprava a stoupáme do kopce.  Po 60 m ze značky sejdeme a jdeme vpravo úvozovou cestou, kdysi to byla jediná cesta vedoucí do Říček a vystoupáme až k lesu k horským chalupám.

     Pokračujeme cestou podél lesa doprava, z cesty je vidět protější svah údolí řeky Zdobnice. Cestou vidíme u lesa nepoškozená boží muka a zanedlouho dorazíme k renovované  kapli sv. Anny s křížovou cestou (2 km). Kaple pochází z roku 1787, v roce 2002 byla nově opravena a vysvěcena.

       Cesta dále vede lesem až narazí na lesní cestu, vedoucí od silnice z Říček do Zdobnice. Odbočíme po ní doleva (doprava se dostaneme na silnici  a máme možnost dříve se vrátit k chatě) a po několika metrech se začne tato cesta stáčet doprava směrem ven z lesa. Vlevo budeme mít výhled na jeden z vrcholů hřebene Orlických hor,  Zakletý – 991 m n. m. s TV vysílačem, vpravo na  nevýrazný vrchol Pustého – 798 m n. m. Po cestě dorazíme do osady Rysé a dál pokračujeme tak dlouho až dojdeme na žlutou turistickou značku, vedoucí z vrchu Zakletého. Právě tu jsme ve Zdobnici opustili. Ta nás dovede do centra Říček k pozdně baroknímu kostelu Nejsvětější Trojice (5,2 km). Zde neopomeneme navštívit horskou usedlost Devětsil a občerstvit se.

      Cesta domů je pak už jednoduchá. Jdeme po zelené turistické značce po silnici směrem vzhůru do Zdobnice a po ujití asi 1 km v místě prudké zatáčky silnice doprava odbočíme vpravo po travnaté cestě k poslední rekreační chalupě v Říčkách. Za ní ve vzdálenosti 150 m už jsou vidět vztyčené menhiry (6,4 km). Pak se stejnou cestou vrátíme zpět k silnici a po ní dojdeme až k chatě Jitřenka (11,7 km). 

Připravujeme

Počasí Zdobnice - Slunečno.cz

Webkamera

aktuálně ve Zdobnici

Norské počasí

 

CHATA JITŘENKA

ZDOBNICE 25
516 01 ZDOBNICE
JITRENKA.ZDOBNICE@SEZNAM.CZ
731 564 101